Holenderscy urzędnicy powtórzyli, że nie będą ślepo przestrzegać amerykańskich środków kontroli eksportu wobec Chin

Nov 23,2022

Według Bloomberga, holenderski minister handlu Liesje Schreinemacher powiedział niedawno, że Holandia będzie bronić bezpieczeństwa narodowego i interesów gospodarczych przy sprzedaży sprzętu ChIP Chinom. Dowodzi to ponadto, że Holandia odmówiła przestrzegania po tym, jak Stany Zjednoczone wynegocjowały, że Holandia powinna podjąć takie same środki kontroli ChIP przeciwko Chinom.

Schreinemacher powiedział, że Holandia podejmie własną decyzję w sprawie sprzedaży sprzętu ChIP przez ASML do Chin w negocjacjach z zasadami handlowymi ze Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami. „Ważne jest, abyśmy bronili własnych interesów - naszego bezpieczeństwa narodowego i interesów gospodarczych. Jeśli umieścimy je w koszyku UE i negocjujemy ze Stanami Zjednoczonymi, końcowy wynik jest to, że wysyłamy maszynę do litografii UV do Stanów Zjednoczonych, Nasza sytuacja będzie gorsza ”.

Schreinemacher powiedział w wywiadzie w zeszły piątek, że Holandia nie będzie całkowicie skopiować środków Stanów Zjednoczonych i dokonałaby własnej oceny po konsultacjach ze Stanami Zjednoczonymi, Japonią i innymi sojusznikami.

Według danych ASML zostało założone w 1984 roku, a obecnie ma ponad 35000 pracowników. Jako globalny lider technologii fotolitograficznej, ASML posiada obecnie ponad 60% udziału w rynku globalnej fotolitografii, a także jest jedynym producentem na świecie, który może dostarczyć fotolitografię EUV (Extreme Ultraviolet) do zaawansowanych procesów w 7 nm i poniżej. Dlatego Holandia będzie kluczem do wojny naukowej i technologicznej.

Według rocznego raportu finansowego ASML w 2021 r. Chiński kontynent stał się trzecim co do wielkości rynkiem, stanowiąc 14,7% globalnego obrotu w 2021 r. (I. 2,7 miliarda euro). W 2021 r. Przesyłki chińskiego kontynentu stanowiły 16% jego globalnych przesyłek. Holandia ma nadzieję na utrzymanie Chin jako głównego rynku.
Produkt RFQ