Wyeliminuj wybrzuszenie z tyłu? Seria Apple iPhone 15 będzie wyposażona w najnowszy czujnik obrazu Sony

Nov 29,2022

Według chińskiej witryny Nikkei model iPhone 15 Pro Series, który Apple uruchomi w przyszłym roku, zostanie wyposażony w najnowszy czujnik obrazu Sony. Doniesiono, że urządzenie może przynieść lepszą jakość obrazowania i wyższy zakres dynamiki i dobrze przechwytywać szczegóły twarzy nawet w silnym środowisku podświetlenia.

Doniesiono, że czujnik obrazu nowej generacji Sony podwoił poziom sygnału nasycenia każdego piksela. Czujnik może uchwycić więcej światła i zmniejszyć nadmierną ekspozycję lub niedocenianie w niektórych ustawieniach, dzięki czemu kamera smartfona jest bardziej odpowiednia do fotografii portretowej, nawet w mocnym podświetleniu.

Sony Semiconductor Solutions opracowało nowy czujnik obrazu, który zostanie wyprodukowany w fabryce Nagasaki i rozpoczął wysyłkę do Apple i innych producentów smartfonów. Zdobycie dużego zamówienia z Apple może zapewnić Sony przewagę konkurencyjną w technologii fotografii wysokiej rozdzielczości, wywierając presję na głównego konkurenta Samsung Electronics. Kierownik producenta komponentów powiedział, że „sytuacja może się zmienić za rok lub dwa”.

Według danych OMDIA, brytyjskiej firmy analitycznej, Sony stanowiła 44% globalnego udziału czujników obrazu CMOS w zeszłym roku, podczas gdy Samsung zajął drugie miejsce z zaledwie 18,5%. Ale udział Sony spada w ostatnich latach. W 2020 r., Z powodu napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, Sony straciła kontakty biznesowe z chińskimi producentami smartfonów.

W maju tego roku Sony ogłosiło, że planuje zapewnić 900 miliardów jenów (około 6,46 miliarda dolarów) nakładów inwestycyjnych na czujniki obrazu w ciągu trzech lat do roku podatkowego 2023, zwiększając wcześniej planowaną liczbę o 200 miliardów jenów. W zakładzie Nagasaki grupa rozszerza swój najnowszy zakład, który rozpoczął działalność w zeszłym roku.

Warto zauważyć, że doniesiono, że iPhone 15 wprowadzi kamerę Periscope, to znaczy za pomocą składanego systemu kamer, zaletą jest zmniejszenie wybrzuszenia części aparatu. Nowy czujnik Sony opisany przez Nikkei może być aparatem szerokokątnym, a Apple ogólnie ustawia swój obiektyw szerokokątny jako główny aparat iPhone'a. Wprowadzenie procesora obrazu Sony do serii iPhone 15 pozostawi więcej miejsca między obiektywem a czujnikiem za pomocą systemu składanego kamery, przynieś lepsze optyczne zoom do smartfona i zmniejszaj wybrzuszenie aparatu z tyłu telefonu.